Hakkımızda:
Firmamız Başcı Unlu Mamüller, 2005 yılında Yılmaz BAŞCI ve Rüştü BAŞCI tarafından işletmeye açılmış olup 2013 yılında bugünkü hizmet noktasına taşınmıştır. Toplam 1000m2 alanda kurulu 5 kattan oluşan hizmet binasında, modern ekipmanları, deneyimli çalışanları, uygun depolama imkanları ve mükemmel hijyeni sağlayan sistem sayesinde maksimum gıda güvenliği koşullarının geçerli olduğu tesiste üretim yapılmaktadır.

Hammaddelerin en iyi koşullarda saklandığı, doğal yöntemlerle işlendiği ve tam hijyenin sağlandığı modern bir üretim merkezi konumundaki imalathanemiz, ilgili kamu kurumlarının periyodik denetimlerinde tam not almaktadır.

Kalite, Hijyen ve Hizmeti ilke edinen firmamız üretim ve satışın her aşamasında kalite ve hijyeni kontrol ederek standardı sağlamayı başarmıştır. Biliyoruz ki kaliteyi kontrol eden başarıyı kontrol eder...

Hijyen ve Sanitasyon*:

Maksimum seviyede hijyen ve sanitasyonun sağlanması, her gün yüzlerce çeşit ürünün imal edildiği bir tesisin olmazsa olmazıdır. Bu nedenle, hammadde alımından satış aşamasına kadar üretimin tüm süreçlerinde, her türlü olası tehlikenin önceden değerlendirilerek gerekli önlemlerinin alınmasıyla risklerin en aza indirildiği proaktif yaklaşım geçerlidir.

Gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak kritik kontrol noktalarının kontrolü ve izlenmesi amacıyla kullanılan yöntemler belirli aralıklarla test edilerek gerekli kalibrasyonlar yapılmakta, hijyen ve sanitasyon kurallarının kurum kültürünün ayrılmaz parçası haline getirilmesine yönelik olarak personele periyodik eğitimler verilmektedir. Kişisel dezenfeksiyonun yanı sıra günlük, haftalık ve aylık periyotlarla gerçekleştirilen uygulamalar sayesinde tüm tesisimizde maksimum hijyen ve sanitasyon sağlanmaktadır.


Vizyonumuz:
Başcı Unlu Mamüller, çağdaş bir kuruluş olarak yenilikleri herzaman takip edip, unlu mamuller sektöründe en son teknolojiyi kullanarak kaliteyi üst seviyelerde tutmayı, profesyonel bir yönetim anlayışıyla paylaşımı esas alan lider bir kuruluş olmayı kendine “vizyon” edinmiştir.

Misyononumuz:
Uzman ve deneyimli personel eşliğinde, üretimde kaliteyi, hijyen ve lezzeti bir arada tutarak güler yüzlü çalışanları ile müşterisinin memnuniyetini en üst seviyede tutmayı kendine “misyon” edinmiştir.


Önceliklerimiz:
-Hijyen ( İnsana ve Çevreye Saygı )
-Kalite
-Farklı olmak ve şaşırtmak (Tatda / Rayihada / Görüntüde / Hizmette / Serviste )
-Maksimum çeşit

Değerlerimiz:
-Misafir Odaklılık
-Özverili Olmak
-İnsana, Sağlığa ve Çevreye Duyarlılık
-Dürüstlük ve Şeffaflık
-Sorumluluk ve Hesap Verebilirlik
-Yenilikçilik ve Katılımcılık
-Saygı ve Sevgi

Farkımız:
-Doğal ve en kaliteli malzemelerle hijyenik ortamlarda üretim yapmayı,
-Hizmeti daima güler yüz ile sunmayı,
-İş mükemmelliğini esas almayı ve sistemimizi sürekli iyileştirmeyi,
-Şirketimizi hedeflerle yönetmeyi ve kaynaklarımızı verimli kullanmayı,
-Misafirlerimizi şirketimizin temel varlık sebebi olarak kabul edip misafir odaklı çalışmayı
ilke ve hedef edinerek fark yaratırız.


*Sanitasyon:
Gıda üretiminin, temizliğinin ve üretilen gıdaların tüm bulaşma etmenlerinden ve zararlı mikro organizmalardan uzak tutulması için yapılan presödürlerdir. Bir bütün olarak temiz olma durumu, hijyenin ayrılmaz parçası.